Szondi Petra

2021.10.11

"Olyan legyen a műremek, mint a természet, amelynek átszellemült tükörképe: ne bírja egészen megmagyarázni a legmélyebb jártú kutatás sem, s mégis az egyszerű néző is érezzen ki belőle valamit, mégpedig jelentékeny valamit."

Franz Grillparzer

Röviden be tudnál mutatkozni? /Pár szóban tudnál mesélni magadról?

Petra vagyok, grafikával és illusztrációval foglalkozom, egy éve vagyok szabadúszó. Mindamellett, hogy vállalkozásoknak tervezek megjelenést, az utóbbi időben saját termékeken is elkezdtem dolgozni. Nagyon sok dolog érdekel, főként kreatív tevékenységek, de újfent egy webshop üzemeltetése is a mindennapjaim részévé vált.

Hogyan csöppentél bele a művészek és webdesignerek világába? Mikor volt az első gondolatod, hogy te ezzel szeretnél foglalkozni?

A művészet nagyon hamar az életem részévé vált, a grafika viszont csak pár éve. Igazából annyit tudtam sokáig, hogy valami kreatív dologgal szeretnék foglalkozni, konkrét elhatározásra pedig két és fél éve jutottam. Azóta viszont minden erőmmel ezen dolgozok.

Miért pont webdesign?

Elsősorban grafikus vagyok, aki webre is tervez. A logók, az arculat kialakítása a legkedvesebb feladat számomra, nagyon szeretek vállalkozókat, vállalkozásokat megismerni és nekik valami egyedit tervezni. Hosszútávon pedig további kreatívokat, közösségi média megjelenést, plakátot, szórólapot készítek, egyedi illusztrációkon, illusztratív arculati elemeken dolgozom nekik.

Mi volt az első ötlet, ami a jelenlegi szolgáltatásokhoz vezetett és hol született meg az ötlet?

Fenntartható divat tematikájú hobbi vállalkozás felépítésébe kezdtem bele, amihez megjelenést terveztem. Szerintem ezen a ponton kezdett körvonalazódni, hogy ezt a részt élvezem inkább, így elkezdtem lehetőségek után kutatni a szakmában. Szerettem volna biztos tudást, megfelelő alapokat szerezni.

Több munkafolyamatot is te végzel el egy-egy projekt során, de mégis, mi az, ami a legközelebb áll hozzád? Hogyan definiálnád magad?

Őszintén szólva az áll hozzám a legközelebb, hogy több munkafolyamatot is végezzek. Nem szeretek beleragadni egy fázisba, ezért is gondolom olyan izgalmasnak a munkám.

Tudnál mesélni egy kicsit bővebben miket tanultál eddig? Folytattál/folytatsz olyan tanulmányokat, melyek segítették/megkönnyítették a jelenlegi pályafutásodat?

Eredetileg divat- és stílustervező pályán indultam el, de hamar rájöttem, hogy ez nem fog menni. Egyetemen is tanultam, de igazából a Corvin Rajziskola grafika szakán találtam meg a számításaimat, itt két évig voltam hallagtó. Jelenleg ux/ui szakon tanulok, amihez nagy reményeket fűzök.

A technikai oldalról beszélhetünk? Milyen technikákat, eszközöket alkalmazol a projektjeid során? Jelenleg milyen felszereléssel dolgozol?

Az esetek legnagyobb részében digitálisan dolgozom, a szakma klasszikus programjai, az Adobe trió, az Affinity és a Procreate segítségével. A technika előnye, hogy a laptopom és az iPadem társaságában teljes értékű munkát tudok végezni bárhol.

Pályaválasztásnál mindenki támogatott a döntésedben? Nem próbáltak lebeszélni, hogy válassz helyette más szakmát?

Szerencsés helyzetben vagyok, támogató közegben érzem magam, ami a szűkebb köröket illeti.

Hogyan választasz témát, honnan meríted az ötletet az alkotásaidhoz? Mi alapján választod meg azt a témakört, amivel aztán hosszabb távon foglalkozol?

Lényegében bármiből tudok inspirációt meríteni. Ha együtt dolgozom valakivel, akkor az ő lelkesedése a legfőbb húzóerő. Azoknál a projekteknél, amiket magamnak találok ki, ott főleg az a cél, hogy a saját esztétikám szerint dolgozzak, a saját látásmódomat, stílusomat mutassam be minél jobban. Ennek a fő célja a portfólió bővítés, de rendkívül jó kikapcsolódás is. Grafika és illusztráció terén is folyamatosan fejlesztem a tudásomat, ilyenkor igyekszem komfortzónán kívül is kipróbálni magam.

Mi az a szegmens, amiben leginkább fejlődni szeretnél?

Most jelenleg ux/ui szakon tanulok, emellett pedig az online marketingben szeretnék egy kicsivel otthonosabban mozogni. Egyrészt, hogy még több dologban segíthessek ügyfeleknek másrészt pedig a saját projektjeim esetében is könnyebben boldoguljak a virtuális térben.

Több ötletben kell gondolkodni a mai világban, vagy elég egy ötlet is?

Mindenképp érdemes több ötletben gondolkodni, bármiről legyen is szó. Igazából szerintem ha egy van, akkor az hozza magával a többit is. Ezek ráadásul sokszor folyamatszerűen egymásra épülnek, éppen ezért sem érdemes megállni az első ötletnél, hanem gondolkodni tovább, fejleszteni azt, és a legjobb ötletekből konkrét tervet készíteni.

Hogyan fogalmaznád meg egy mondatban a küldetésedet? Mit szeretnél visszahallani a márkádról 3 év múlva?

Környezettudatos szemléletmóddal segítem, főként a magas minőségű termékekkel vagy szolgáltatással foglalkozó vállalkozások vizuális kommunikációjának kialakítását, hogy minél hatékonyabban szólhassanak a célközönségükhöz. A környezettudatossággal szerencsére sokan tudnak azonosulni. Nagyon szeretném, ha elegáns, high-end logókról, arculatokról és márka kommunikációról valamint a saját termékeimről lennék ismeretes.

Hogyan zajlik a veled való közös munka?

Egy megkeresésre részletes árajánlatot küldök, amit a brief kitöltése követ. A brief egy olyan dokumentum, amiben az ügyfél rögzíti a vállalkozásáról minden fontos tudnivalót, valamint az elképzeléseit is. A leírtakat szóban is átbeszéljük. Azt hiszem ez a legfontosabb része a folyamatnak, nagyon sok múlik a pontos, tiszta kommunikáción. Ezt a szakaszt követi részemről a piackutatás, konkurencia elemzés, inspirálódás, ceruzát csak ezek után ragadok. Rengeteg vázlatból választom ki a legjobb ötleteket, amiket digitálisan kivitelezek és prezentálok, ezek közül pedig az ügyfél választja ki a neki tetsző verziót. Általában ez egy nagyon hatékony folyamat.

Az ösztönösség mennyire jellemző a munkáidra? Hogyan kezdesz hozzá egy-egy alkotáshoz, le tudnád írni a folyamatot? Mire van szükséged az alkotáshoz?

Talán mondható ösztönösségnek, hogy vezet a folyamatban az a bizonyos "aha" érzés, viszont az alkalmazott grafikában nagyon fontos, hogy mindennek funkciója, oka, értelme van. Nem elég indok az, hogy úgy látom jónak, eggyel mélyebbre kell menni és miérteket keresni, anélkül, hogy belemagyaráznék a folyamatba.

Mivel kell leginkább "megküzdened" az alkotás során?

A maximalizmusommal talán, ami picit lelassítja a folyamatokat, de a prezentált végeredménnyel mindig egyetértek, és teljes mértékben ki tudok állni mellette. Gyakran hallom vissza, hogy nagyon szeretik, ahogy előadom a terveimet. Sok múlik a tálaláson, és igyekszem ezt jól csinálni.

Melyik részét szereted leginkább a munkáidnak? Mit szeretsz a legjobban alkotni?

Minden munkafázisnak megvan a maga szépsége, és szerencsére úgy érzem, egész jól alkalmazkodom hozzájuk. Az adminisztratív teendőket is szívesen végzem, amíg a kreatív oldalam kicsit pihen. Nagyon szeretem viszont azokat a folyamatokat, amibe bele tudok feledkezni. Az inspiráció gyűjtés, piackutatás után elkezdek vázlatokat készíteni, és néha fel sem tűnik, hogy a negyedik, ötödik oldalnál járok az ötletelésben. Ezek után viszont az semmihez sem fogható, amikor kirajzolódnak a legjobb verziók, prezentációba foglalom őket, és közöttük már ott van a végleges verzió is.

Munkáid stílus szempontjából feltűnően eltérnek az itthoni fő csapásirányoktól. Tudatosan alakítod saját stílusodat?

Igyekszem tudatosan alakítani, és igazából ez örökös frusztrációt jelent, hogy talán túl sablonos vagyok. Nagyon örülök, amikor olyan visszajelzést kapok, hogy a nevem nélkül is tudni lehetne, hogy az az én munkám. Ez lenne nagyjából a cél. Az a fajta alkotó szeretnék lenni, akit a stílusa miatt választanak olyanok, akik pont azt szeretnék, amit nyújtani tudok, legyen szó bármilyen produktumról, arculatról, weboldalról, illusztrációról. Ez persze nem azt jelenti, hogy nem alkalmazkodnék az ügyfél elvárásaihoz, a piacának igényeihez, vagy a saját képemre szeretném formálni a világ egy szeletét, csupán a saját esztétikámhoz szeretnék hű maradni és ezzel egy kisebb piacnak, de a maximumot nyújtani.

Most éppen mind dolgozol? Milyen téma érdekel? (Jelenleg milyen témák foglalkoztatnak?)

Most éppen nem grafikával foglalkozom elsősorban, hanem a már említett webshopon, a circletea.hu-n. A fő feladatom itt is a kreatív vonalon mozog, de az egész sokkal összetettebb. Nagyon érdekes világ és izgalmas folyamatok összessége. Emelett most őszi témájú illusztrációkat is készítek számomra új, digitális technikával.

Ha nem lenne akadály a pénz, mivel foglalkoznál szívesen?

Megteremteném sok-sok nyuszinak azokat a körülményeket, amit jelenleg csak egynek tudok.

Mit gondolsz, mi ma a művészet szerepe?

Kimondani azt, amit igazából gondolunk, érzünk. Akiket követek, általában az érzéseiket, vagy a mindennapi problémáikat fogalmazzák meg az alkotásaikon keresztül, amihez könnyű kapcsolódni, hiszen ezek mindenki életében előfordulhatnak - nagyjából olyan, mint egy virtuális ölelés. Előkerülhetnek viszont nehezebben befogadható, kellemetlenebb témák, amikről hajlamosak vagyunk megfeledkezni és egy józanító pofonnal egyenértékűek, de elgondolkodhatunk rajtuk általa és elkezdhetünk változtatni.

Szerinted a művészet jobb eszköz a kapcsolatteremtéshez?

Sok esetben érzem azt, és más művésztárstól is hallottam, hogy csupán az alkotásait szemlélve sokkal közelebb kerülhet az ember az adott művészhez. Az önkifejezés eszközeként a művészete információt hordoz az alkotó személyiségéről, egyszerűen érezni lehet őt, és amint említettem, a művészet a kommunikáció egy fajtája. Ha megérted, kapcsolódsz. Szerintem ez egy varázslatos folyamat.

Miben látsz hasonlóságot vagy éppen különbséget a különféle országok művészeit vagy az általuk kiváltott reakciókat illetően?

Őszintén szólva nem szoktam különbséget tenni hazai és külföldi alkotók között. Én nagyon pozitívnak, támogatónak, inspirálónak látom őket egyaránt, de tudatosan figyelek rá, hogy csak értékteremtő, számomra tényleg inspiráló alkotókat kövessek.

Hogy látod az artisztika lehetőségeit a virtuális térben? Létrehozhatunk-e olyan tereket, ahol egy virtuális identitás képes a saját művészi tartalmát közvetíteni?

A virtuális térnek köszönhetően sokkal egyszerűbb lett megmutatni a világnak a tehetségünket, képességeinket, és ezáltal a saját lehetőségeinket megteremteni. A közösségi médiában például sokkal egyszerűbb új alkotókat felfedezni, esetleges megbízókat találni, új munka kapcsolatokra szert tenni egy hosszú távú együttműködés formájában, de egy weboldal a vállalkozások életében manapság már alapnak számít. A virtuális identitását mindenki maga alakítja. Az online jelenlétünk lényegében egy szépre egyszerűsített szelete a valóságnak, de talán természetes, hogy inkább a jó dolgokról, a sikerekről szeretünk beszélni elsősorban, fotókon pedig előnyös dolgokat, szép arcot, rendezett szobát szeretnénk megmutatni. Végül is sok esetben számunkra ismeretlen emberekre szeretnénk jó első benyomást tenni, bár nagyon szeretem, amikor valaki őszintén kommunikál róla, hogy léteznek problémák is a rózsaszínre festett világban.

Te hogyan szoktál szórakozni, mit jelent számodra ez a fogalom?

Szabadidőmben, ha tehetem, szeretek kimozdulni. Ez nálam egy nagy séta vagy kirándulás szokott lenni.

Milyen elvárásoknak kell megfelelnie azoknak, akik művészként, webdesignerként szeretnének boldogulni a jövőben?

Ez eléggé elcsépelten fog hangzani, de az egyediséget és a saját stílust mindenképpen előnynek gondolom. A piaci elvárásokat nem főként az ügyfelek, hanem maga a szakma fogalmazza meg. A rengeteg újítással lépést kell tartani, mindamellett, hogy megmarad az egyéni látásmódod.

Miképp hat a szociális kapcsolataidra az életmódod? Honnan van ennyi energiád ennyi mindenre?

Bár próbálom ápolni az emberi kapcsolataimat, többnyire negatívan hat rájuk az életmódom. Az elmúlt évben számtalan programot utasítottam vissza, a nyár is leginkább itthon telt, munkával. Ha valamit el szeretnék érni, az áldozatokkal jár adott esetben, de a kitartásnak reményeim meglesz a gyümölcse és ez az, ami hajt előre.

Hogyan emlékszel vissza a kezdeti szárnypróbálgatásokra? Vissza szoktad nézni a még lelkes "amatőrként" készített munkáidat?

Jó visszaemlékezni arra, hogy mennyire büszke voltam az első logóra, webtervre és a díjazott illusztrációimra. Visszanézve őket persze látom, mennyit hibáztam, milyen pontatlanul dolgoztam, de ebből is tudom, hogy fejlődtem.

Milyen tartalmakat fogyasztasz legszívesebben szabadidődben?

Sok esetben szakmait, egy-két kivétellel, de a szabadidőmben szeretek inkább offline üzemmódba kapcsolni, és mellőzni a tartalmakat, mert fárasztóak egy idő után. Az ideális szabadidős tevékenység számomra egy nagy túra egy szép, csendes helyen, kijelzőtől, monitortól, tartalomtól, ilyen jellegű impulzusoktól távol.

Saját bevallásod szerint mennyire vagy kritikus a munkáddal szemben?

Eléggé. Nem csak saját bevallásom szerint, a környezetem is tudna mesélni róla. Bizonyos mértékig azért szerintem jó, ha felülvizsgálja az ember kritikus szemmel is azt, amit csinál, de néha hajlamos vagyok túlzásba esni.

Van valamilyen speciális módszered a felkészüléshez?

Igyekszem rendszerezett maradni, azonos időben felkelni és elvégezni a jól kialakított reggeli rutinom, aminek újabban része a házimunkák egy részének elvégzése is. Ez nagyban segíti a koncentrációmat, hiszen ha végzek a munkával, pihenhetek, nem pedig további munka vár rám.

Minden alkotó általában meg tud nevezni legalább egy olyan személyt, akit a mentorának tart, aki nagy hatással volt rá. Mesélnél erről Te is egy kicsit?

Holló-Szabó Rékát említeném meg, aki valóban a mentorom volt. Nagyon sokat tanultam tőle és nagyon hálás vagyok neki. Számomra ő a nagybetűs Tanár.

Ma is úgy látod, jól döntöttél, hogy ezt az utat választottad?

Egy-egy kudarc után elbizonytalanodom, de aztán mindig arra jutok, hogy igen, abszolút jó döntés volt. Minden területen, szakmában vannak hullámhegyek, hullámvölgyek, de ezeken túl kell lendülni és menni tovább. Emberekkel együtt dolgozni magában hordozza azt, hogy néha nem tudunk megfelelően szót érteni, jól kapcsolódni egymáshoz. Ezek sajnos kellemetlen helyzetekbe tudnak torkollni, de nem panaszkodhatok, nagyon ritkán van ilyen.

Ha bárhova elutazhatnál hová mennél el legszívesebben?

Finnország, Svédország és Norvégia vidékeit fedezném fel. Több olyan alkotót is követek, akik arrafelé élnek vidéken. Jonna Jinton vagy Leena Henningsen tartalmai egyszerűen mesések.

Hogy képzeled el az életedet 10 év múlva?

Biztos anyagi háttérrel, szerető családi körben, férj, gyerekek, állatok és szakmai elismerés - azt hiszem csak a szokásos. Szeretném, ha a vállalkozásaim hosszú távon sikeresek lennének és általuk valami értékeset adhatnék a világnak.

© 2022 V Christian. Minden jog fenntartva.
Az oldalt a Webnode működteti
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el