![](https://8d1663cc91.cbaul-cdnwnd.com/12d38edc5a1741b26060710a70160526/200000271-7eb847eb86/58382965_2174062566016928_6821420218040975360_n.jpg?ph=8d1663cc91)
SebiTori Art
"Amikor már nincs is tudatában annak, amit művel, csak akkor teszi a festő jól a dolgát." - Edgar Degas
Röviden be tudnál mutatkozni? /Pár szóban tudnál mesélni magadról?
Jelenleg 24 éves vagyok. Egy videójátékokat forgalmazó boltban dolgozom. A rajzoláson kívül nagyon szeretek videójátékokkal játszani és egyéb kreatív dolgokat csinálni.
Hogyan csöppentél bele a művészek világába? Mikor volt az első olyan gondolatod, hogy te ezzel szeretnél foglalkozni?
Az első ilyen gondolatom akkor volt, mikor a nővérem elkezdett kicsi koromban tanítani rajzolni. Ő volt a példaképem. Én azóta is imádom ezt csinálni, ő sajnos már nagyon régen nem rajzol semmit.
Milyen munkamódszerrel dolgozol? Milyen alkotói utat jártál be mostanáig?
Régebben inkább az anime/manga stílus vonzott, éveken keresztül próbáltam abban helyt állni, sajnos nem sok sikerrel. Utána próbálkoztam meg a realisztikus rajzokkal, ami már azért nekem is jobban tetszett. Nagyon sokáig színes ceruzával rajzoltam főleg állatokat, mostanában a grafit portrékra tértem rá főleg gyakorlás szempontjából.
Hogy határoznád meg a saját stílusod? Nehéz volt megtenni az első lépéseket?
Saját stílust még nem igazán tudnék meghatározni. Viszont egyértelműen a realisztikus irányba próbálok haladni. Az első lépés igazából a legkönnyebb volt, de egyben a legnehezebb is. A legkönnyebb, mivel nagyon elhatároztam magam, hogy én akkor az első realisztikus rajzomat meg szeretném csinálni és olyan jóra, amennyire lehet az akkori képességeimmel. Viszont a legnehezebb is, mivel fogalmam sem volt hogyan álljak neki, mivel még sosem csináltam olyan rajzot.
Ilyennek képzelted a pályát, amikor még csak álmodoztál róla?
Nem. Én azt hittem mára már profi rajzos leszek, aki ezzel fog pénzt is keresni. De sajnos nem úgy alakultak a dolgok az életben, ahogy azt terveztem. Nagyon el szerettem volna menni egy művészeti iskolába, de az élet közbeszólt, és dolgoznom kellett menni. Azóta csak hobbi lett a rajz az életemben, mivel azóta is dolgozom. Emiatt saját magamat képzem amennyire tudom és amennyire van rá időm.
A technikai oldalról beszélhetünk? Milyen technikákat, eszközöket alkalmazol a projektjeid során? Jelenleg milyen felszereléssel dolgozol?
Nagyon sokszor vegyítem a technikákat és az eszközöket is egy rajzomban.A kedvencem eddig az volt, mikor az alapot megfestettem és utána egészítettem ki színes ceruzákkal. Jelenleg inkább grafittal rajzolok portrékat, így egy kicsit pihentetem a színeket.
Mindenki számára mást jelent az inspiráló szó. Te hogyan tudsz vele azonosulni?
Engem két dolog inspirál az életben. Az elején a nővérem, akit már említettem, a második pedig a cicák. Nagyon szeretem az állatokat, főleg a cicákat. Az pedig, hogy segíthetek a gazdáiknak valamilyen módon emlékezni fotókon kívül a kedvencükre, nagyon sokat jelent nekem.
A művészetben nagyon fontos az inspiráció. Te miből inspirálódsz, mik azok a dolgok, amik téged megihletnek?
Más művészeknek a munkái. Van néhány művész, akik szintén a realisztikus irányba mentek, és nagyon profin csinálják. Imádom nézni az alkotásaikat, főleg a folyamatát. Ez mindig erőt ad, úgy érzem én is olyan jó szeretnék lenni, mint ők.
Hogyan választasz témát, honnan meríted az ötletet az alkotásaidhoz? Mi alapján választod meg azt a témakört, amivel aztán hosszabb távon foglalkozol?
Mivel nem saját alkotást készítek, ezért nem kell konkrét ötletnek lennie. Gyakorlásnál inkább keresek egy nekem tetsző képet, vagy egy ismerősömnek a cicájáról egy fotót, és azt rajzolom le.
Az ösztönösség mennyire jellemző a munkáidra? Hogyan kezdesz hozzá egy-egy alkotáshoz, le tudnád írni a folyamatot? Mire van szükséged az alkotáshoz?
Elsőként mindig megnézek egy számomra inspiráló videót az adott rajztémában. Utána készítem elő a munkaeszközöket, megtervezem milyen módon szeretném a rajzom elkészíteni. Utána pedig csak rajzolok.
Mivel kell leginkább "megküzdened" az alkotás során?
Saját magammal. Sokan mondják, hogy túl kritikus vagyok magamhoz és emiatt nagyon sokszor kezdek újra egy rajzot. Van, hogy ötször-hatszor is teljesen előröl kezdem, mert minél többet nézem, annál inkább nem tetszik benne valami.
Melyik részét szereted leginkább a munkáidnak? Mit szeretsz a legjobban alkotni?
Alkotni egyértelműen cicákat szeretek a legjobban. Amit pedig a legjobban szeretek, mikor átadhatom a gazdának a kész rajzot, és látom az igazi örömöt a szemükben. Volt amikor egy cicát kellett lerajzolnom szintén. Amíg én készítettem, a gazdi rám írt. A cica meghalt. Azt volt a legfájdalmasabb elkészítenem, viszont az a rajzom okozta eddig a legnagyobb örömöt a gazdának.
Mihez tudnád leginkább hasonlítani a művészetedet? Tudatosan alakítod saját stílusodat?
Inkább igyekszem tudatosan alakítani, de sajnos nem mindig jön össze. Van amikor egy teljesen másik irányt veszek véletlen, de ezt eddig sosem bántam meg.
Most éppen mind dolgozol? Milyen téma érdekel? (Jelenleg milyen témák foglalkoztatnak?)
Most is épp portrékat rajzolok grafittal. Igyekszem ebben is felvenni ezt a rétegező technikát, mint amit a cicáknál is szoktam alkalmazni. Témaként az anatómia érdekel jelenleg, mivel abban mindig van mit fejlődnöm.
Te hogyan szoktál szórakozni, mit jelent számodra ez a fogalom?
A szórakozás a rajzolás is és a videójáték is. A legszórakoztatóbb pedig mikor párommal együtt tudok játszani valamivel. Sajnos a költözés óta csak egy számítógépünk vagy és egy darab PS5, így nem sok mindennel tudunk együtt játszani. Viszont már elkezdünk gyűjteni még egy számítógépre.
Ha szeretnénk az alkotásaiddal jobban megismerkedni, akkor hol tehetjük ezt meg?
Leginkább facebook, instagram. Talán instagrammon jobban jelen vagyok, de így is kicsit ritka mikor tudok feltenni egy-egy kész rajzot.
A munkáid alapja mennyire személyes indíttatású? Minden esetben személyes indíttatásból alkotsz?
A legtöbb esetben inkább a gyakorlás miatt rajzolok.
A művészeti ideád a vásznon vagy az alkotási folyamat előtt jön létre?
Inkább előtte szokott létre jönni.
Van-e olyan alkotás, esetleg elismerés, amire különösen büszke vagy?
Kettő ilyen képem van. Az egyik egy fekete cica, azt rajzoltam első ilyen cica rajzként. Azt akkor azért rajzoltam, mert elveszett a cica és a gazdája már szinte a reményt is elveszítette, hogy egyszer újra meglesz. Biztatásképpen rajzoltam azt akkor, és mielőtt odaadtam a rajzot, előtte pár nappal hazament az elveszett cica. Ennek örömére a kis kóborkát is megismerhettem a rajz átadásakor. A másik egy olajfestmény. Életem második olajfestménye volt, amit egy fekete kiscicáról rajzoltam. Az a cica akit ábrázol, nagyon sokat jelent nekem. Kicsi korában hunyt el és a mai napig egy trauma a halála nekem, és a családomnak is.
Milyen elvárásoknak kell megfelelnie azoknak, akik művészként szeretnének boldogulni a jövőben?
Sajnos erre még én is próbálok rájönni. Mivel rengeteg nagyon ügyes és kreatív művész van, akik az internet segítségével könnyen meg is tudják mutatni ezt, nehéz kitűnni a tömegből. Ahogy észrevettem a realisztikus rajzolás és a digitális rajzolást nem is szeretik annyira az emberek, mivel azt gondolják az "csalás" a művészek között. Pedig nagyon nehéz megalkotni úgy a rajzot, hogy realisztikus legyen, tudják miről, kiről van szó, de még is vigyél bele egy kis egyediséget a rajzba.
Az elmúlt két-három évben mi volt számodra a legdrasztikusabb, a téged leginkább igénybe vevő váltás az életedben?
Amikor elköltöztem otthonról és egyben munkát is váltottam. Az egész évemet meghatározta mind a kettő. A munkában rengeteg időm megy el az utazás miatt, mikor itthon vagyok pedig inkább "háziasszony" szerepét veszem magamra. Így egyre kevesebb időm jut a rajzolásra. A legjobb az lenne, ha egy home officeos munkám lenne, mivel az utazás kihagyásával sokkal több időm lenne a rajzra is.
Hogyan emlékszel vissza a kezdeti szárnypróbálgatásokra? Vissza szoktad nézni a még lelkes "amatőrként" készített munkáidat?
Talán túl sokszor is vissza szoktam nézni, mivel akkoriban leginkább anyukámnak rajzolgattam. Érdekes látni, hogy sok ember meg tudta akkor állapítani azokból a rajzokból, hogy tehetséges vagyok, de én a mai napig nem látom azt azokban a rajzokban, amit ők láttak akkor.
Miben látsz hasonlóságot vagy éppen különbséget a különféle országok művészeit vagy az általuk kiváltott reakciókat illetően?
Külföldön jobban elismerik az embert, mint művész, könnyebben fel tudják magukra hívni a figyelmet. Itt sajnos még az a gondolkodás megy, hogy egy "aranyos hobbi". Emiatt sokszor kiakadnak, mikor egy művész egy kért alkotásért kér valamennyi összeget és nem ingyen csinálja meg. Persze vannak kivételek, de én úgy gondolom, ebben az országban nem lehet megélni csak a rajzolásból, míg külföldön nagyon sokan ebből élnek.
Mit gondolsz, mi ma a művészet szerepe?
Ebben az esetben csak arról tudok beszélni, hogy számomra mi a szerepe: a saját magam szórakoztatása, néha Önmagam és a stílusom, gondolataim kifejezése és persze, hogy lássam mire is vagyok képes. Mondjuk a pénzkeresési lehetőség sem egy utolsó dolog.
Milyen tartalmakat fogyasztasz legszívesebben szabadidődben?
Rengeteg rajzos, festős videót szoktam nézni, egyrészt mivel szeretem nézni, hogy mások hogyan valósítanak meg dolgokat, másrészt pedig sokat tanulok belőle. Mivel sajnos nem tudok angolul, számomra ezek a videók jelentik a mindent. Amit ma tudok, azt mind megfigyelés alapján tanultam meg ezekből a videókból.
Saját bevallásod szerint mennyire vagy kritikus a munkáddal szemben?
Talán túlságosan is. De úgy vagyok vele, hogy csak így törhetek előrébb ebben a szakmában.
Egy kép mennyi ideig formálódik a kezeid között? Mikor van kész számodra egy rajz? (bár tudom, hogy ez sok mindentől függ...)
Általában minimum az 5 óra, és van, hogy napokig is csinálok. Ez tényleg sok mindentől függ. Átlagban inkább olyan 6-9 órát mondanék erre. Viszont sosem látom igazán késznek a rajzaimat. mivel mindig van hova fejlődni.
Van valamilyen speciális módszered a felkészüléshez?
Minden rajzolásom előtt az adott témával, stílussal kapcsolatban nézek meg néhány videót, más hogyan is csinálja. Ez kb. olyan, mint mikor egy dolgozat előtt a diák még átolvassa az anyagot ismétlés végett.
Van-e olyan személyes mottód, ami jól jellemez és szívesen osztasz meg másokkal?
"Majd lesz valahogy." Eddig legalábbis ez alapján éltem az életem. Sosem kell bánkódni, ha nem úgy sikerül egy rajz ahogy elképzelted, mivel azzal, hogy te azt megalkottad, tovább fejlődtél egy kicsit. Minden jó és rossz alkotásnak meg van a maga haszna. Nem azt mondom, hogy ne adj bele mindent, de azért túl erőltetni sem szabad. Tudni kell mikor kell esetleg pihentetni egy alkotást, hogy a végét ne csapd össze.
Minden alkotó általában meg tud nevezni legalább egy olyan személyt, akit a mentorának tart, aki nagy hatással volt rá. Mesélnél erről Te is egy kicsit?
Nagyon sokáig ugye a nővérem volt akire felnéztem, de ő ugye sajnos már nagyon régen nem rajzol. Konkrét mentort nem tudok megnevezni, rengeteg embernek a munkásságát követem Instagrammon és Facebookon is.
Amikor nem valamilyen rajzon dolgozol, mivel telnek a napjaid? Mik a célkitűzéseid? Milyen egyéb dolgok foglalkoztatnak még? Más hobbid van?
Általában munkában vagyok. Ha van szabadidőm és nem rajzolok, akkor videójátékokkal szoktam játszani, olvasok, sütök és néha napján még egy kis sportolás is bele szokott férni a napjaimba.
Miképp hat a szociális kapcsolataidra az életmódod? Honnan van ennyi energiád ennyi mindenre?
Szerencsére az internet világában könnyű tartani másokkal a kapcsolatot. Eljárni nem nagyon szoktam, inkább itthon ülős típus vagyok. Pont eleget szoktam utazni a munkahelyem miatt (oda és vissza is 2 óra az út).
Hogy képzeled el az életedet 10 év múlva?
Igazából itt is érvényesül a mottóm amit már kérdeztél: "Majd lesz valahogy".